ZŠ Trávníky Otrokovice, příspěvková organizace - Aktuality

Aktuality

Akce ŠD: O krůček blíž k vědě …

Šedivé, páteční odpoledne jsme u nás ve družině dokázali proměnit v čas plný zábavy a poznání. Proběhla tu akce s názvem O KRŮČEK BLÍŽ K VĚDĚ…. Všech pět oddělení se proměnilo ve vědecké laboratoře, kde nám paní vychovatelky předvedly a vysvětlily experimenty, které zase my můžeme předvést rodičům a kamarádům.

Dozvěděli jsme se, jak se mění směr obrázku díky sklenici s vodou, která zafunguje jako válcová čočka, naučili jsme „skákat“ burizony díky statické elektřině, přesvědčili se, jaké překvapení nám připraví obyčejná slámka na pití, když se do ní udělá špendlíkem malý otvor nebo co všechno udrží list papíru, když se poskládá jako harmonika…

O jeden pokus se podělíme i s vámi. Určitě se při něm dobře pobavíte, tak jako my.

Za děti ŠD a paní vychovatelky Hana Ficková

POKUS: 
Nejdřív polož minci doprostřed stolu a přesvědč se, že je dobře vidět. Teď naber do zavařovací sklenice vodu a přikryj ji víčkem. Mince leží na stole, nemůže jen tak zmizet. Na minci postav zavařovací sklenici s vodou. Zkus uvidět minci, až se budeš dívat z boku.

VÝSLEDEK: 
Jakkoli pozorně a dlouho by ses díval na vodu, mince pod zavařovací sklenicí zkrátka vidět nebudeš. Aby ses přesvědčil, že mince ve skutečnosti nikam nezmizela, nazvedni zavařovací sklenici. Mince si klidně leží na stole. Tak kam se tedy ztratila?

MINCE NIKAM NEZMIZÍ. PŘESTÁVÁŠ JI VIDĚT KVŮLI TOMU, ŽE SE SVĚTLO V ZAVAŘOVACÍ SKLENICI LÁME. DÍKY LOMU SVĚTLA NEVIDÍME MINCI LEŽÍCÍ POD SKLENICÍ, ALE PRÁZDNÝ STŮL ZA NÍ. NAŠE OKO VŠAK NEPOZNÁ, ŽE PAPRSKY NEJDOU ROVNĚ.

zpět na seznam aktualit