Jak si zachovat psychickou pohodu a nezbláznit se ani během karantény

Milí žáci, vážení rodiče,

vyhlášení krizového stavu a karantény pro celou ČR je pro nás všechny novou zkušeností, která zatěžuje organismus (stres), proto jsou v tomto období normální výkyvy nálad, vztek, úzkost, strach, horší koncentrace, podrážděnost, ale i např. problémy se spánkem. Buďte sami k sobě i druhým laskaví, nebraňte se přiznat své obavy, emoce, sdílet je s druhými, aby Vás a Vaše blízké negativní emoce dále neovládaly a tolik neparalyzovaly.

Jednou z cest, jak pozměnit své emoce, je např. přerámování vnímání situace neboli možnost najít si na ní něco pozitivního. Naše emoce se odvíjí od toho, jak situaci vnímáme a změnou myšlenek pozměníme i emoce.

Pojďme zkusit pojmout tuto situaci jako výzvu a zamyšlení se, jak ten čas navíc, který jsme díky karanténě dostali, využít (ke zpomalení, relaxaci, strávení více času s rodinou, zájmům, na které běžně nemáme čas, dodělání restů, dospání se apod.). Bude to rozhodně lepší než vnímat tuto situaci jako domácí vězení (musím být doma, co mám dělat, asi se tu zblázním, všechno je zavřené, i ty hospody, a teď už ani nemůžu s kamarády/kamarádkami na kafe, na fotbal, do parku...).

Je to vlastně podobné, jako když prší (viz níže)  Stejně situaci více než zodpovědným přístupem k sobě a k druhým, jako je dodržování omezení sociálních kontaktů, nošení roušek apod., neovlivníme. Tak zkusme ovlivnit alespoň to, co trochu jde, abychom se cítili lépe. Držím palce. Je možné, že až karanténa pomine, tak se nám po tomto období i zasteskne, protože i doma se dá dělat spousta věcí, a obzvlášť tehdy, když jsme zdraví. Opatrujte se.

Na podporu je Vám k dispozici přehled tipů pro Vás i Vaše děti, jak toto období lépe zvládnout, doplněný dalšími užitečnými odkazy, které mě napadly nebo jsem sesbíral z různých zdrojů pro Vás.

A pokud by to nestačilo a potřebovali byste Vy nebo vaše děti psychologickou konzultaci se mnou v tomto náročném období, opět připomínám, že jsem Vám k dispozici na email: vencel@zsotrtrav.cz nebo mě kontaktujte přes Edookit.

Hodně energie na zachování psychické pohody přeje

Martin Vencel, školní psycholog

Tipy na zachování psychické pohody

Tipy a doporučení od Psychologického ústavu Akademie věd ČR